Kaip hobis gali generuoti pajamas

2022/09/29

„Pasirinkite darbą, kurį mėgstate, ir jums gyvenime nereikės dirbti nė dienos“ – prieš maždaug 2500 metų pasakė garsusis kinų mąstytojas Konfucijus. Ši citata kasdien šmėsteli motyvaciją dirbti ir siekti savo tikslų įkvepiančiose socialinių tinklų paskyrose. Ir ne veltui - užsiimant ypač mėgstama veikla, lengviau mokytis, dirbti ir rasti motyvacijos keltis rytais.

Žinoma, ne visos veiklos gali visiškai pakeisti darbą, tiksliau – ne iš karto. Greičiausiai, pardavę pirmą nutapytą paveikslą ar patalpinę pirmąjį vaizdo įrašą į socialinius tinklus, nesulauksite tenkinančių pajamų. Tačiau tai nereiškia, kad net ir dirbant įprastą darbą, negalite savo hobiais generuoti papildomų įplaukų. Toliau įraše pasidalinsime keletu veiklų, kurios gali padėti ne tik atsipalaiduoti po įtemptos darbo dienos biure (ar kitoje darbovietėje), bet ir papildyti jūsų banko sąskaitą.

Tiesa, iš karto akcentuojame – visa veikla, net ir prasidedanti nuo hobio, turi būti vykdoma legaliai. Tad prieš pradėdami vystyti bet kokią veiklą, pasidomėkite laisvai samdomiems darbuotojams taikomais mokesčiais, galimybe jūsų veiklą vykdyti su verslo liudijimu ir pan.

 

Rašymas

Rašymas yra itin paklausus įgūdis, todėl yra daug pilną darbo dieną dirbančių žmonių, iš šio įgūdžio pragyvenančių. Jeigu siekiate, kad rašymas išliktų hobiu, galite papildomai užsidirbti rašydami tinklaraščius, publikuodami turinį jus dominančia tematika. Jei jums rūpi tai, ką rašote, turite daugiau galimybių įrašus rašyti įtraukiančiai ir nuosekliai. Be to, skaitytojai greičiausiai jaus autentiškumą ir nuoširdų Jūsų įsitraukimą, tikrumą, tad ir turinys jiems gali pasirodyti artimesnis, įdomesnis.

Kitas būdas, kaip įdarbinti savo kūrybinio rašymo gyslelę – tapkite laisvai samdomu rašytoju. Galite kurti rašytinį turinį įmonėms, kitiems tinklaraščiams, internetinės (ir ne tik) žiniasklaidos priemonėms ir kt. Pasirinkę šį būdą, patys galėsite nusistatyti įkainius, klientus (jų kiekį, temas, kuriomis rašysite, ir pan.), terminus.

 

Grafinis dizainas

Gebėjimas piešti yra bene plačiausia saviraiškos sritis, suteikianti aibę galimybių hobį paversti finansine nauda. Pradžiai, reikėtų išskirti dvi skirtingas šios srities kryptis – piešimas kompiuteriu ir įprastas piešimas fizinėje erdvėje. Pastarasis būdas gali būti išnaudojamas įvairiai – nuo pvz. šaržų ar portretų pagal užsakymą piešimo iki tapymo ant pastatų sienų.

Skaitmeninė grafika gali pasitarnauti dar plačiau. Jau minėtus portretus ar šaržus galite kurti ir įvairiomis kompiuterinėmis programomis, tačiau taip pat galite kurti iliustracijas internetinėms svetainėms ar socialiniams tinklams, knygoms, komiksams ir t.t.

Jeigu tiesiog mėgstate kurti skaitmeninius piešinius, galite juos parduoti dviem būdais. Vienas – parduoti kaip skaitmeninius elementus (pvz. tekstūros, rėmeliai ir kt. kūriniai, kuriuos nusipirkę kiti dizaineriai gali naudoti savo darbuose). Kitas – perkelkite savo talentą ant fizinio objekto ir spausdinkite atvirutes, atspausdinę ir įrėminę sukurtą piešinį parduokite kaip interjero detalę ar netgi perkelkite savo kūrybą ant audinio ir kurkite personalizuotus drabužius. 

 

Fotografavimas

Atspirties taškas, nuo kurio reikėtų pradėti šioje sferoje – turėti reikiamą techniką (pvz. kokybišką fotoaparatą, objektyvą ir, reikalui esant, stovą) ir bazines žinias, kaip ja naudotis. Pradėkite nuo čia, o toliau jau rinkitės savo kelią.

• Fotografuokite žmones. Galite pasižymėti tiek asmeninėse šventėse (pvz. gimtadieniai, krikštynos, vestuvės), tiek formalesniuose renginiuose (pvz. konferencijos, produktų pristatymai ir pan.). Galiausiai, galite specializuotis įmonės kolektyvų fotografavime.

• Fotografuokite objektus. Jeigu portretai – ne jūsų sritis, visuomet galite rinktis daiktus. Čia saviraiškai vietos tikrai yra – kartais įmonėms reikia konkrečių objektų neutraliame fone (pvz. el. parduotuvėje kuriant prekių katalogą), o kartais reikia kūrybiškų, ryškių, akį rėžiančių nuotraukų viešinimui (šios dažniausiai atsiduria reklamose, socialiniuose tinkluose). Galiausiai, šiai kategorijai galima priskirti ir architektūros kadrus.

Dar vienas būdas, kaip užsidirbti šioje srityje – mėgstamiausius savo kadrus spausdinkite, rėminkite ir parduokite. Čia nebūtina investuoti į atsargas – fizinius objektus galite pagaminti tik sulaukę užsakymo. Taip sutaupysite sandėliavimo kaštus.

 

Amatai

Rankų darbo kūriniai (ang. do it yourself crafts)  gali tapti dar viena sritimi, kur laisvas laikas ir šiek tiek talento gali atnešti finansinės naudos. Jei nebijote išsipurvinti ir mėgstate rankdarbius, galite gaminti ir parduoti daugybę dalykų: papuošalai, muilas, vonios burbulai, rėmeliai, dekupažo dirbiniai ir t.t. Sąrašas begalinis, o Statista duomenimis, pasaulio rinkoje, šis sektorius vertinamas 600 mlrd. eurų.

Savo kūrinius galite parduoti įvairiose interneto prekyvietėse, pvz., Etsy arba Facebook Marketplace. Taip pat, prekybai įsisiūbavus ir atsiradus didesniam klientų skaičiui, galite sukurti savo internetinę parduotuvę ir produktus platinti naudodami Shopify, Wix ar kitas el. prekybos platformas. Kainas nustatykite įvertinę produktų gamybos kaštus, savo darbo laiką bei atlikę rinkos analizę ir įvertinę savo konkurentus.

 

Socialiniai tinklai

Kadangi hobis, pagal apibrėžimą, yra tai, kas laisvalaikiu daroma savo malonumui, naršymas internete ir naudojimasis socialiniais tinklais į šią kategoriją taip pat gali būti priskirtas. Tai ne tik puikus pomėgis tiems, kurie mėgsta bendrauti su kitais ir sekti šios srities naujienas, bet ir gali būti puiki niša, kurioje savo žinias galite įdarbinti.

Dažnai įvairūs verslai ieško žmogaus, kuris galėtų operatyviai pasirūpinti verslo paskyra, o čia galite susidurti su įvairiomis užduotimis. Pirmiausia, jūsų gali paprašyti padėti suplanuoti ir paruošti skelbiamą turinį. Užduoties sudėtingumas, greičiausiai, priklausys nuo platformos ir temos – juk gerokai lengviau parašyti kelių sakinių tekstą su pvz. parduotuvės darbo laiku, nei sukurti 30 sek. trukmės TikTok vaizdo įrašą apie trąšų pramonę.

Kita užduotis – bendrauti su prekės ženklo auditorija. Statista duomenimis, beveik 50% populiacijos naudoja įvairius soc. kanalus, tad natūralu, kad kažkam atsiras klausimų, į kuriuos reikės operatyviai atsakyti. Sėkmingam šios užduoties vykdymui turėsite nuodugniai išmanyti įmonės, kuriai dirbsite, veiklą.

Galiausiai, soc. tinklų ekspertai gali būti samdomi analizės tikslais. Analitikas pirmiausia turi stebėti įmonės socialinių medijų įrašus ir pateikti aktualias įžvalgas apie įrašų (ne)sėkmingumą. Čia Jums gali reikėti ne tik žinių apie specifinės platformos algoritmus ir veikimo principus, bet ir SEO išmanymo, patirties su analitiniais įrankiais (pvz. Google Analytics) ir t.t.

 

Dalinkitės savo žiniomis

Galiausiai, uždirbti galite ir dalindamiesi savo žiniomis. Pvz. kasdien dirbate logistikos vadybininko darbą ir ilgametė patirtis bei nuolatinis tobulėjimas šioje srityje lemia, jog jūs esate tas žmogus, į kurį kaip į guru kreipiasi kiekvienas naujokas. Jeigu gebate išmokyti naują darbuotoją ir Jums patinka tai daryti, galimai šias žinias galite perteikti ir žmonėms už įmonės ribų. Kodėl gi nepradėjus savo patirtimi už atitinkamą mokestį dalintis internete?

Galite sutelkti dėmesį į bet kurią norimą nišą, jei tik išmanote ją ir mėgstate kasdien sekti, kas naujo ir aktualaus joje vyksta. Viskas, pradedant jau mūsų išvardintais ir nagrinėtais hobiais, baigiant fitnesu, muzikos kūryba ar bet kuria kita sritimi, kurioje kasdien galima augti ir tobulėti, yra puikios sritys kursų kūrimui. O kaip taip turėtų vykti?

• Išsirinkite jums priimtiną (ir temai tinkantį) formatą – galbūt tai bus tinklaraščio įrašai, galbūt tinklalaidė ar vaizdo įrašas, ar netgi nuotolinė paskaita realiu laiku.  

• Informaciją susisteminkite ir suskirstykite į konkrečias temas. Ji turi būti tiksli ir aiški, tad nesistenkite sukišti visų savo žinių į vieną įrašą. Pavyzdžiui, jeigu kuriate tinklaraščio įrašą apie rašymą, galbūt viena iš temų gali būti – kaip sugalvoti patraukiantį teksto pavadinimą.

• Išsirinkite platformą ar formatą, kuriame dalinsitės turiniu ir išsiaiškinkite monetizavimo principus. Galbūt informacija apie kursus dalinsitės savo soc. tinklo paskyroje ir konkrečias pamokas atsiųsite pirkėjui el. paštu po apmokėjimo. O galbūt turinys taps pasiekiamas už pamoką susimokėjus jūsų Contribee paskyroje?

• Kurkite!

 

Kiti įrašai

swed icon seb icon luminor icon revolut icon paypal icon apple pay icon google pay icon mastercard  icon visa  icon

Pristatymo regionai

Siuntų pristatymas

„Siųsk pigiau“ įrankiai

Pagalba

Apie mus

SP
Uždaryti